Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Našu ponuku stále rozširujeme.

Pre väčší výber môžete sledovať aj naše české  stránky:
www.the-dream-bag.cz

Radi Vaše objednávky zlúčime v jednu, a odošleme za jedno poštovné.

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Ako vybrať správne spacie vrece / vak pre miminko?
Ako vybrať správne spacie vrece / vak pre miminko?


 

Stále častejšie od Vás dostávame , ako vybrať ten správny spací vak pre miminká. Pokúsime sa Vám v tomto článku napísať pár odporúčaní, rád a tipov, ktoré by Vám mali uľahčiť Vaše rozhodovanie pri výbere toho najvhodnejšieho spacieho vaku pre Vaše miminko.

Je na nezaplatenie, keď veci dávajú zmysel a my chápeme všetky súvislosti, preto začneme pekne od začiatku, a to u ešte nenarodených miminiek -  miminiek v brušku.  Aj táto životná fáza totiž úzko súvisí s používáním spacích vakov pre miminka a malé deti. Nie je žiadne tajomstvo, že miminká v brušku okolo seba majú stálu teplotu, kľud a obmedzený priestor, ktorý je pre ne všetkým, čo poznajú, a v ktorom sa cítia v bezpečí. My chceme, aby sa tak miminká cítili aj po narodení, a už od prvých okamžikov ich života ich preto ukladáme do zavinovačiek. V pôrodnici sú v zavinovačkách najviac, v ďalších dňoch doma už potom menej. Zavinovačky používáme väčšinou prvých pár týždňov po návrate z pôrodnice, a pokiaľ tento spôsob spinkania nášmu miminku vyhovuje, zostáva spomínaná otázka: „Ako vybrať správny spací vak pre to naše miminko?“

V prvom rade je dôležité vždy zvolit vhodnú veľkosť spacieho vaku. Najmä u tých najmenších miminiek je veľkosť spacieho vaku zásadným parametrom. Najväčšia hrozba pri nesprávne vybranom spacom vaku je vkĺznutie miminka dovnútra spacieho vaku. K tomu by v žiadnom prípade nemalo dôjsť, preto je veľmi dôležité pozerať na uvádzané rozmery spacích vakov, a to najmä na šírku vaku a dĺžku prieramku(otvor pre rukáv). Naše najmenšie veľkosti spacích vakov sú vhodné pre miminká zhruba od 4,5kg do 6-tich mesiacov. Rovnako, ako by spací vak nemal byť miminku príliš veľký, nemal by byť ani malý. Je potrebné nájsť taký kompromis, aby miminko nemohlo do spacieho vaku vkĺznut, a zároveň aby malo dostatek priestoru na voľné kopkanie nožičkami.

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý je pri výbere spacieho vaku veľmi často prehliadaný, je výhrevnosť. Vyrábané sú vrecúška s rôznou výhrevnosťou, tzn. do rôznych teplotných podmienok. V spacom vrecúšku by Vašemu miminku malo byť akurát. Nesmie mu byť chladno, ani sa nesmie prehrievať. Nielen preto, ale i z bezpečnostných dôvodov sa nedoporučuje deti spinkajúce vo vrecúškach ďalej prikrývať. Aby ste vybrali taký spací vačok, v ktorom bude Vašemu miminku akurát, je dobré neuspokojiť sa iba s popisom "celoročný spací vak". Je dôležité snažit sa získať čo najviac informácií o tom, v akých teplotách a pri akom oblečení je vrecúško vhodné použiť. Samozrejme, vždy záleží tiež priamo na Vašom miminku, aké podmienky uprednostňuje, a v akom období sa práve nachádza. Obdobím je myslený nielen vek miminka (v 5-tich týždňoch miminko potrebuje väčšinou omnoho viac tepla, než napr. v 5-tich mesiacoch), ale tiež aktuálne ročné obdobie. So zmenou ročných období sa vo väčšine domácností mení tiež teplota v miestnostiach, kde miminká spinkajú. Niekedy je táto zmena nepatrná, a v takom prípade poslúži spacie vrecúško s rovnakou výhrevnosťou v priebehu celého roku. Inde sú tieto zmeny zásadné a na rôzne ročné obdobia je treba mať viac, či menej výhrevný spací vak.

 

TOG teplotný koeficient= jednotka uvádzajúca výhrevnosť spacieho vaku. Táto jednotka označuje, v akých teplotných podmienkach je vhodné spací vak používať. Čím vyššie je dané číslo, tým vyššia je samotná výhrevnosť spacieho vaku. V našej ponuke nájdete spacie vaky 0.5Tog – extra tenké letné, 1Tog – letný, 2.5Tog – celoročný a 3.5Tog – zimné spacie vaky. Aby ste si vybrali tú správnu teplotnú variantu, je dobré venovať pozornosť odporučeniam od výrobcu (viď. Piktografická tabuľka dole).

Vyššie spomínanou tabuľkou Vám výrobca napovedá, ako zhruba miminko obliekať do rôznych TOG teplotných variánt spacích vakov.  Ako už vyplýva z tabuľky, zásadnú rolu pre výber vhodného teplotného koeficientu hrá to, ako je Vaše miminko do spacieho vaku oblečené, a aká je teplota v miestnosti, kde spinká. Ak je miminko zvyknuté spinkať menej, alebo viac oblečené, ako je zobrazené v tabuľke, je dobré s tým počítať a úmerne tak znížiť,alebo zvýšiť vyberaný TOG spacieho vaku.

V neposlednom rade je tiež treba nezabúdať na potreby samotného miminka. Každé miminko je iné, a je potrebné neprehliadať to, aké podmienky na spinkanie vyhovujú Vášmu miminku najviac.

U najmenších miminiek býva pozorovanie týchto podmienok dosť náročné. Našu najmenšiu veľkosť spacieho vaku 70cm (0-6 mesiacov) si často obstarávajú maminky už pre svoje  5-týždenné miminká. V prípade,že uvažujete o zaobstaraní vačku pre takéto malé miminko, odporúčame teplejšiu variantu, ako je uvedená v tabuľke. Ak by ste boli radi, aby Vám vrecúško čo najdlhšie vydržalo a nechcete napr. vzhľadom k nastávajúcemu ročnému obdobiu kupovať vrecúško teplejšie, odporúčame na prvých pár týždňov miminko do vrecúška obliecť o niečo viac.

 

 

A ako poznáte, či nie je miminku teplo alebo naopak zima? Siahnite miminku na chrbátik, medzi lopatky. Miminko by nemalo byť spotené, ani chladné. U detí spinkajúcich vo vačkoch bez rukávov sa občas stáva, že majú chladné prsty a dlane. Ak Vás to znepokojuje, skúste miminku siahnúť do rukáva na predlaktí. Ak je aj predlaktie chladné, odporúčame vyskúšať tiež teplotu na chrbátiku medzi lopatkami. Podľa zistenia potom priobliecť dieťatku iba vrstvu s dlhým rukávom, priobliecť ho celé,alebo zaobstarať teplejšie vrecúško.

Keď si vyberáte spacáčik pre svoje miminko u nás, máte na výber hneď z niekoľkých prevedení. Spacie vaky sú vyrábane bez rukávov, s rukávmi a v cestovnom prevedení (vhodné tiež do autosedačky a kočiarika), v rôznom materiálovom zložení a v mnohých krásnych ľúbivých motívoch. 

Spacie vaky s vhodným TOG teplotným koeficientom Vám poslúžia pre všetky ročné obdobia, či už si vyberiete variantu bez rukávov, alebo s rukávmi.

Ďalšie rozdiely v prevedeniach spacích vakov, z ktorých môžete vyberať, sú v ich zapínaní. To môže byť po obvode spacieho vaku, alebo uprostred prednej strany. Pre tie najmenšie miminká (0-6mesiacov) je u väčšiny spacích vakov zapínanie po obvode, čo je praktickejšie hlavne pri častom nočnom prebaľovaní. Pre staršie miminka a batoľatá (6-18 mesiacov) si už môžete vybrať tiež na zapínanie v prostriedku. Viac o samotných rozdieloch sa môžete dočítať v našom článku venovanom kladom a záporom jednotlivých spôsobov zapínania spacích vakov.

Dúfame, že Vás tento článok obohatil o nové informácie, a že Vás bude inšpirovať ku správnemu výberu spacieho vaku pre Vaše miminko :)

V prípade, že ešte stále nemáte jasno a radi by ste sa poradili o výbere spacieho vreca pre svoje miminko, neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť. Sme tu pre Vás.

 

Majte kľudné noci a krásne dni plné pohody a zdravia,

Petra s rodinou

 

Pre väčší výber môžete sledovať aj naše české  stránky www.the-dream-bag.cz

Radi Vaše objednávky zlúčime v jednu, a odošleme za jedno poštovné.

© 2019-2023 Petra Ďurkove | info@vakynaspanie.sk | +420 777 610 855 | Výhradné zastúpenie pre detské spacie vaky Schlummersack/Slumbersac ČR, SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk